19-ти празник на японската култура – Бункасай 2026

На 26.04.2026 г. в 18. СУ „Уилям Гладстон“ се проведе традиционния празник на японската култура – Бункасай, подготвен от учениците от XI клас, изучаващи японски език, с подкрепата на техните учители.

Сценичната програма завладя публиката с богато разнообразие от традиционни и модерни танци, театрални изпълнения и солови изяви.
Най-емоционалните моменти, както винаги, бяха изпълненията на най-малките участници – първокласниците от двете паралелки с изучаване на японски език, които представиха популярни детски песни.

В класните стаи бяха организирани тематични пространства и работилници – калиграфия, оригами, традиционни игри и още много интерактивни дейности. Особен интерес предизвика т.нар. „страшна стая“, която и тази година се радваше на изключително голямо внимание от страна на учениците.

Сред официалните гости беше Негово превъзходителство г-н Суми, който сподели отличните си впечатления от високото ниво на подготовка по японски език, както и от трудолюбието и креативността на нашите ученици и техните учители.

С радост посрещнахме и гости от:

  • СУ „Цар Симеон Велики“ – гр. Видин
  • СУ „Братя Петър и Иван Каназиреви“ – гр. Разлог
  • СУ „Пейо Крачолов Яворов“ – гр. Сливен

Училищата участват в обмен по НП „Иновации в действие“.

Всички дейности бяха реализирани с много труд, отговорност и внимание към детайла. А разцъфналите японски сакури в училищния двор създадоха истинска приказна атмосфера за всички участници и гости на празника.

Благодарим на всички ученици и учители за усилията, отдадеността и вдъхновението!